Lato dla jednych to czas zabawy i odpoczynku, a dla innych może być okresem utrapienia. Na działanie wysokich temperatur szczególnie wrażliwe są dzieci, osoby starsze, przewlekle chore, a zwłaszcza z chorobami układu krążenia. Upały są dużym obciążeniem dla organizmu, dlatego warto w miarę możliwości im przeciwdziałać.

Jeśli to tylko możliwe, należy pozostać w domu, unikać wysiłku fizycznego i ciężkiej pracy, szczególnie w okresie największego nasłonecznienia (między godzinami 10.00 a 15.00).

Ważne, aby pić dużo płynów, należy pić około 2 – 3 litrów płynów dziennie, co może być trudne u osób starszych, które mają zaburzony odruch pragnienia.

Osoby wykonujące ciężką pracę, czy będące narażone na działanie wysokiej temperatury przez długi czas mogą potrzebować znacznie większych ilości płynów.

Najlepiej często, ale małe ilości tak, aby nie dopuścić do uczucia pragnienia. W momencie, gdy czujemy pragnienie nasz organizm już jest odwodniony. Najlepiej pić niegazowane i niesłodzone płyny. Doskonała do nawadniania jest woda mineralna, najlepiej z dodatkiem cytryny, lub mięty. Dobre są także herbaty smakowe (polecam szczególnie zieloną herbatę, która zawiera dużo antyutleniaczy). Warto także zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków, na rzecz warzyw i owoców.

Dodatkowo należy zadbać o przewiewny strój i nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Najlepiej także unikać alkoholu.Wychodząc na zewnątrz należy pamiętać, aby posmarować się kremem z filtrem. Im wyższy filtr, tym lepiej.

Upał może prowadzić do udaru cieplnego, który jest najcięższym skutkiem przegrzania. Objawy niepojące to wysoka temperatura ciała (często powyżej 40 st. C.), drżenia rąk, przyśpieszenie akcji serca, zaburzenia świadomości a nawet drgawki. Może również wystąpić brak potliwości.

W przypadku pojawienia się tych objawów należy przenieść poszkodowanego w chłodne, zacienione miejsce, rozebrać go, ułożyć w pozycji bezpiecznej, rozpocząć ochładzanie (chłodne kompresy na czoło, kark, okolice pachwin). Należy unikać chłodzenia lodowatą wodą. Nie należy również podawać leków przeciwgorączkowych, ponieważ w tej sytuacji nie są one skuteczne. Należy wezwać pogotowie ratunkowe, ponieważ każdy pacjent z udarem cieplnym będzie wymagał leczenia szpitalnego.

 

Można i tak 🙂